Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İthalat ve ihracat taleplerindeki düşüşün etkisiyle Çin ekonomisi ilk çeyrekte beklentinin üzerinde düşüş kaydederek, Başbakan Wen Jiabao üzerindeki para poltiikasını gevşetme ve büyümeyi destekleme baskılarını artırdı.

Resmi istatistik kurumunun rakamlarına göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 8.1 ile son 11 çeyreğin en yavaş büyümesine işaret etti. Çin ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 8.9 büyüme kaydetmişti. Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin beklentisi ise Çin ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 8.4 büyüyeceği yönündeydi. Verilere göre ülkede mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 11,9 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Yeni yuan kredilerilerindeki geçtiğimiz aya ait beklenmedik artış, Komünist Parti'nin bu yıl daha sert bir düşüşü önlemeye çalıştığını gösteriyor. Çin ekonomisindeki soğuma, istihdam kazançlarının beklentinin altında kaldığı ABD ve kötüleyen  Avrupa'daki borç krizinin ardından küresel büyümenin hız kaybettiğinin sinyalini veriyor olabilir.

Politika yapıcıların hâlen daha ekonomik büyümede istikrarı sağlamaya ve önümüzdeki aylarda aşırı bir düşüşü önlemeye çalışacaklarını belirten Mizuho Securities Asia Ltd.'ın baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, Çin'in büyümeyi desteklemek için daha fazla politika önlemi almasının gerektiğini savundu.

Rakamların ardından Şanghay Bileşik Endeksi kazançlarını yüzde 0.5'den 0.1'e düşürdü.