Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, EÜAŞ ile Kanadalı Candu şirketi arasında nükleer enerji santralı için imzalanan anlaşmanın kesin bir anlaşma olmadığını belirterek, ''Dün yapılan anlaşma, müzakerelerin başlaması adına yapılmış bir anlaşma. Müzakereler sonunda mutabakat sağlanırsa anlaşma sağlanacak, mutabakat sağlanmazsa anlaşma sağlanmamış olacak'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretine eşlik eden Bakan Yıldız, burada yaptığı görüşmelerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, EÜAŞ ile Kanadalı Candu şirketi arasındaki anlaşmayı sorması üzerine Yıldız, şu yanıtı verdi:

''Kurumları görevlendirmemiz için bir anlaşma imzalamamız gerekiyordu. Dün imzaladığımız anlaşma böyle bir anlaşma. EÜAŞ'a dedik ki 'siz Kanada'nın Candu firmasıyla bu müzakereleri yapabilirsiniz'. Sonunda anlaşabilirsiniz ya da anlaşamazsınız. Basında 'Sinop için Kanada ile anlaşıldı' deniyor. Müzakereler başladıktan sonra bizim sunduğumuz koşulları uygun görülürse bunlar gündeme gelecek. Benzer ülkeler içinde aynı şey geçerli. Bu son derece gerçekçi. Dün yapılan anlaşma, müzakerelerin başlaması adına yapılmış bir anlaşma. Müzakereler sonunda mutabakat sağlanırsa anlaşma sağlanacak. Mutabakat sağlanmazsa anlaşma sağlanmamış olacak.''

-Katar gazında anlaşma fiyata bağlı-

Bir diğer basın mensubunun Türkiye ile Katar arasında imzalanması planlanan doğalgaz alım anlaşmasıyla ilgili soru üzerine ise Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

''Türkiye doğalgazdaki ihtiyacını birçok ülkeden uygun fiyatla karşılamaya çalışıyor. Bizim en az bu yıl için Katar'dan 3 milyar metreküp civarında gaz alacağımız görünüyor. Fiyatta mutabakat sağlanması halinde, biz bu gazı almaya başlarız. Özel sektör eliyle mi yoksa BOTAŞ kanalıyla mı olacağı gibi ayrıntılar daha sonra görüşülecek.''

Önemli olanın Türkiye'nin gaz ihtiyacının karşılayabiliyor olması olduğunu belirten Yıldız, her geçen gün büyüyen ve gelişen Türkiye'nin doğalgazdaki taleplerinin de arttığını söyledi.

Bakan Yıldız, özellikle aralık, ocak ve şubat aylarındaki ihtiyacı karşılanabilmesi açısından yeni anlaşmaların önemli olduğunu dile getirerek, ''Katar ile müzakere sürecindeyiz somut bir anlaşmaya varmış değiliz. Mutabakat sağlanırsa bugün bir çerçeve anlaşma yapılacak, bu anlaşma spot alımlarda kurumları görevlendiriyor. Onlar müzakerelerini yapıyorlar ve fiyatta anlaşmaları halinde sonuçlandırmış olacaklar. Bu da 1 ila 1,5 ay arasında bir zaman alacak'' diye konuştu.