Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Nestle yaptığı açıklamada, Pfizer Nutrition'ı 11,85 milyar dolara satın almak için anlaştığını, bu satın almanın Pfizer Nutrition'ın satışlarının yüzde 85'inin nüfusu hızla artan gelişmekte olan ülkelerde olması nedeniyle Nestle'nin ''küresel bebek beslenmesinde konumunu güçlendireceği'' belirtildi.

Şirketin özellikle Çin gibi ülkelerde büyümesini desteklemeye katkıda bulunacak ve dünyanın en büyük bebek maması satıcılarından biri olması konumunu koruyacak anlaşmanın bu ay tamamlanması bekleniyor. Anlaşmanın geçerli olması için düzenleyici kurumların onayını alması gerekiyor.

Nestle Üst Yöneticisi Paul Bulcke, ''Bebek beslenmesi 1866 yılında kurulduğundan bu yana şirketin temelini oluşturuyordu. Pfizer Nutrition, stratejik olarak mükemmel bir uygunluk gösteriyor ve bu satın alma bizim dünyanın önde gelen beslenme ve sağlık şirketi olma taahhüdümüzü vurguluyor'' dedi.

Bulcke, ''Pfizer Nutrition'ın güçlü markaları ve ürün portföyü ile coğrafi varlığı, bizim mevcut bebek beslenmesi işinin mükemmel bütünleyicisi olacak'' ifadesini kullandı.

Dünyanın önde gelen ilaç şirketi Pfizer'ın geçen yıl temmuz ayında satışa çıkardığı Pfizer Nutrition için Groupe Danone ve Mead Johnson Nutrition şirketleri de ortak teklif vermişti.

Nestle, ''S-26 Gold'', ''SMA'' ve ''Promil'' gibi markaları bünyesinde barındıran Pfizer Nutrition'ın bu yıl satışlarının 2,4 milyar dolar olmasını bekliyor.

Bebek maması satışında dünyanın önde gelen şirketi Nestle'nin, 2010 yılında 27 milyar dolarlık küresel bebek maması piyasasında payı yüzde 17'yi buldu. Nestle'yi yüzde 15 ile Mead Johnson ve yüzde 13 ile Groupe Danone takip etti.

Nestle'in, Pfizer Nutrition'ı satın alması anlaşması Ocak 2001'den bu yana şirketin en büyük satın alma anlaşması olarak kayıtlara geçti. Nestle, Ocak 2001'de Amerikalı hayvan gıdası şirketi Ralston Purina'yı 10 milyar dolara satın almıştı.

Nestle geçen hafta, bu yılın ilk çeyreğinde satışlarının 23,4 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.