Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisinin krizden çıkışının üzerinden 3 yıl geçmesinina ardından otomobil ve konutun, büyümenin ana motorları olarak yeniden ön plana çıkmaya başlamasıyla toparlanma güçlenebilir.

Büyümenin geleneksel motorlarının yeniden yükselişe geçmeye başladığını belirten New York'taki  AllianceBernstein LP'nin küresel ekonomik araştırmalar direktörü Joseph Carson, her taraftan sürdürebilirlik sinyalleri aldıklarını, bunun gerçek bir işletme döngüsü olduğunu söyledi.

Carson, son 2 çeyrekte, çalışma saatleri, istihdam, tüketici ve şirket güven endeksleri, hanehalkının dayanıklı mal ve iskan harcamaları gibi genellikle geri sıçramalarının ilk aşamalarında görülen göstergelerin peşpeşe toparlanmaya başladığının altınız çizdi.

Analist Ian Shepherdson ise "Büyük Depresyon'dan bu yana görülen en büyük finansal krizden toparlanmanın, genellikle geride kalan kredilerdeki artış ile filizleneceğini söylüyor.

Carson'a göre, ABD'de hanehalkının başta otomobiller olmak üzere konut inşaatları harcamalarındaki kazançların ilk çeyrek büyümeninin büyük bölümününü oluşturabilir. Carson, bu iki alanın dördündü çeyrekteki yüzde 3'lük büyümenin yüzde 1.7'lik kısmını oluşturduğunu hatırlatarak, bunun ilk çeyrek için de geçerli olmasını muhtemel gördüğünü açıkladı.

Bu durum, resesyon ardındaki dönem için ciddi bir değişim dönemine işaret ediyor.

Daha önceden Ticaret Bakanlığı'nda ekonomistlik yapmış olan Carson,  toparlanmanın ilk 9 çeyreğindeki büyümenin yüzde 70'ini  ihracat ve şirket yatırımlarının oluşturduğunu belirtti.