Advertisement

Dünyanın en büyük şirketi ve teknoloji devi Apple Inc.'in kârı ikinci çeyrekte Çin'dekigüçlü iPhone talepleri ve iPad satışlarının etkisiyle neredeyse iki katına çıkarak, son 2 haftada hisselerden yüzde 12 silen büyüme endişelerini de hafifletti.

Şirketin mali takvime göre 2. çeyrekte net geliri yüzde 94 artışla 11.6 milyar dolara, satışları ise yüzde 59 kazançla 39.2 milyar dolara tırmandı. Şirketin hisse başı karı 12.30 dolar olarak gerçekleşti. Beklenti 36.9 milyar dolarlık satıştan hisse başına 10.02 dolar kar elde edileceği yönündeydi.
Şirketin CEO'su Tim Cook, satışlardaki büyüme için ABD dışındaki pazarlara daha çok eğilmeye başladı. Ocak ayında Çin ve 21 diğer ülkede son modelini tanıtmasının ardından Apple 35.1 milyar adet iPhone sattı. Bu durum, şirketin Verizon Wireless ve At&T Inc. gibi en büyük cep telefonu operatörlerinde geçtiğimiz çeyrekte görülen düşüşün telafi edilmesine yardımdı oldu ve Apple'ın büyümesinin hız kesmiş olabileceğine ilişkin spekülasyonları da ortadan kaldırdı.

Bu raporun yatırımcıların şüphelerini gidermesinin gerektiğini belirten Chicago'daki Harris Private Bank'ın yatırım genel müdürü Jack Ablin, rakamların çok iyi olduğunu söyledi.

Rakamların ardından Apple'ın hisseleri yüzde 7.8 kazançla 604.22 dolara çıktı.