Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) şubat ve nisan aylarında İspanya'yı ziyaret eden özel heyetin İspanya'nın finans sektörüne ilişkin hazırladığı raporda, İspanyol bankalarının sermaye rasyolarından kaynaklanan kırılganlıklarını koruduğu belirtildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, IMF'den özel yetkili uzmanlar 1-21 Şubat ve 12-25 Nisan tarihlerinde İspanya'da yaptıkları incelemeler sonucunda her beş yılda bir yaptıkları rutin incelemeyi tamamladı. IMF uzmanları İspanyol bankalarının piyasalar tarafından dikkatle takip edilen pozisyonları konusunda şu tespitlerde bulundu:

''İspanyol makamları mali sistemlerinde sıkılaştırma ve ekonomide geniş çaplı bir iyileşme üzerine odaklanmış durumda. Geniş çağlı mevduat bankalarının yeniden yapılandırılması devam ediyor. Fakat bankacılık sistemi içerisinde gerekli düzenlemeleri uygulamak konusunda temel farklılıklar görülüyor. Ülkenin büyük bankaları ekonominin bozulmasına karşın yeterli aktife ve karlılığa sahipken, diğer bankalar büyük ölçüde devlet desteğine bağımlı.''

Ekonomik gelişmeleri yakından takip edilen ve Euro Bölgesi krizinde olası bir domino etkisini tetiklemesinden korkulan İspanya'nın finans sektörü ile ilgilin raporda ''Sektör bütününde halen fonlamadaki bozulmalar karşısında kırılganlığını koruyor'' ifadesine yer verildi. Rapora göre, bu nedenle İspanyol bankaları sermaye rasyolarını koruyabilmek ya da düzeltebilmek için daha fazla kamu fonundan yararlanmak zorunda kalabilir.

Kayıp kredi önlemi konusunda bankacılık sektöründe alınan önlemlerin özellikle emlak sektöründe kısmı rahatlamaya neden olmasına karşın, piyasanın bankacılık sektörüne karşın algısının risk artışının fonlama ihtiyacı olan İspanyol bankaların üzerindeki baskıyı artırabileceği vurgulandı.

Uzmanların incelemesi sonucunda İspanyol finans sektöründe mali riskleri göz önünde bulundurarak güçlü bir ''mali tamponun'' oluşturulması tavsiyesinde bulunuyor. Özelikle mali yapıları zayıf finansal kurumların en kısa zamanda ''temizlenmesinin'' bankacılık sektörünü oluşabilecek yeni şoklara karşı koruyabileceği vurgulandı.