Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un önde gelen yetkililerinden Moritz Kraemer, Avrupalı liderlerin karşısındaki zorluklar hızla artarken, Avrupa Merkez Bankası'nın bölgedeki mali krizi çözemeyeceğini söyledi.

Bloomberg televizyonuna konuşan Kraemer, AMB'nin ne yaparsa yapsın krizi çözemeyeceğini, mali krizi yalnızca Avrupa'daki politika yapıcıların çözebileceğini savundu. Kraemer, yapısal reformlar konusunda, İspanya'da da olmak üzere bazı gelişmelerin olduğunu, ancak sıkıntıların, gelişmelerden çok daha hızlı arttığını belirtti.

S&P'nin İspanya'nın kredi notunu iki kademe indirerek BBB+'ya çekmesine ilişkin de kısa bir değerlendirmede bulundu ve kamu fonlarının, emlak piyasasının iflasından zarar görmüş olan bankacılık sistemini desteklemek durumunda kalacağına yönelik endişelerini aktardı. Kraemer, İspanyol bankalarının sorunlarını tek başlarına çözmesinin zorluğuna dikkat çekerek, "hükümetin bilanço tablosuna geçebilecek bankaların borç miktarı da oldukça yüksek" dedi.

Kraemer, İspanyol hükümetinin kamu finansmanını geliştirmeye ve ekonomiyi daha rekabetçi hâle getirmeye çalıştığını, ancak banka tehdidinin arttığını söyledi.

İspanya'da bazı sorunların çözümüne ilişkin adımların bulunduğunu belirten Kramer, "Sıkıntıların, hükümetin  hamlelerinden daha hızlı olmasından ötürü, hükümetin çabalarına rağmen İspanya'nın notunu indirdik" dedi.