Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ndeki üyeliğinin geleceğine dair endişeler ile bölgenin ortak para birimi euro dolar karşısında zayıflarken alternatif yatırım araçlarına olan talep düştü, altın ikinci gün kaybını vermeye hazırlanıyor. 

Spot altın dün yüzde 0.2 kaybettikten sonra Singapur'da yerel saatle 11.07'de 1,637.38 dolardan işlem gördü. Euro, Yunan liderlerin yeni hükümet kurma tartışmaları içerisinde dolar karşısında üç ayın düşüğüne tutundu.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, "ABD doları güçlenirken alternatif yatırım araçlarına olan talebin de önünü kesiyor." yorumunda bulundu.

Yeni Demokrasi Partisi ND Lideri Antonis Samaras'ın hükümet kurmada başarısız olması üzerine yetki ikinci büyük parti olan SYRIZA'nın lideriAlexis Tsipiras'a geçecek. Eğer liderlerden hiçbiri koalisyon kurmada başarılı olamazsa yasalara göre yeniden seçime gidilmesi gerekiyor.

New York Comex'te haziran teslimli altının onsu dün yüzde 0.4 değer kaybettikten sonra pek fazla değişim göstermeyerek 1,638 dolardan alıcı buldu. ETF'deki altın varlıkları ise dün bir haftanın yükseğine çıkarak 2,382.432 metrik tona ulaştı.

-Çin altın işlemlerini açıklamıyor

Hong Kong'un resmi verilerine göre ilk üç aylık dönemde Çin, Hong Kong'tan yaptığı altın ithalatını altı katına çıkararak 135.53 tona yükseltti. Çin altın işlemlerine dair verileri açıklamıyor.