Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın, Yunanistan'da Syriza partisinin lideri Alexis Tsipras'ın hükümeti kurma görevini almasının kemer sıkma çabalarının raydan çıkacağı endişelerini artırmaso sonucu son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Gümüş fiyatları da düştü.

Tsipras, uluslararası yardım koşulu olarak kemer sıkma tedbirlerini destekleyen iki parti olan Yeni Demokrasi ve Pasok ile koalisyon kurmayacağını açıkladı. Tsipras, sol ile yapılacak koalisyonun büyümeyi desteklemek için bankaları millileştireceğini, istihdamda yapılan reformları fesh edeceğini ve kurtarma konusunda atılan adımları iptal edeceğini kaydetti. Altın geçen hafta, Avrupa'da yoğunlaşmakta olan borç krizinin küresel büyümeyi yavaşlatacağı ve enflasyonu hedge etmek için altına yönelik talebi azaltacağı endişeleri ile yüzde 1.2 düşmüştü.

St. Paul, Minnesota'da Country Hedging piyasa analistlerinden Sterling Smith, "Piyasa, Yunanistan ve Fransa'da liderlerin değişmesinden dolayı çok sinirli ve bu, kurtarma çabalarının tekrar başa dönebileceği anlamına geliyor" dedi ve "İnsanlar riskten kaçınma modunda" değerlendirmesinde bulundu.

Haziran vadeli altın kontratları yüzde 1.4 düşerek, New York saati ile 08:50'de, Comex piyasasında ons başına 1,615.90 dolara indi. Bu seviyede bir kapanış olursa, kontratlar 4 Nisan'dan bu yana en hızlı kaybı göstermiş olacak.

Temmuz teslimatı gümüş kontratları yüzde 2.1 düşerek Comex'te ons başına 29.49 dolara indi ve 23 Nisan'dan bu yana en büyük düşüşünü göstermeye yöneldi.