Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Çin'in ekonomiyi destekleyeceği yolunda işaretler göndermesi ve Almanya ve Fransa yetkililerinin AB zirvesi öncesi bugün biraraya gelmelerinin Avrupa hisse senetlerine alım getirmesinin etkisi ile yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nin son dört ayın en düşük seviyesinden yükselebileceğini işaret ediyor.

İnternet portalı Yahoo! Inc., Alibaba Group Holding Ltd.'nin portalın elindeki kendi hisselerini tekrar satınalma konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından yüzde 5.7'lik bir ralli yaptı. İlk halka arzdan 16 milyar dolar elde eden sosyal paylaşım sitesi Facebook Inc., yüzde 3.8 gerileyerek 38 doalr olan halka arz fiyatının altına indi.

Haziran vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.4 yükselerek, New York saati ile 08:38'de 1,296.30 puana çıktı. Dow Jones vadeli kontratı ise 52 puan ya da yüzde 0.4 yükselerek 12,387 puana çıktı.

Hisse senedi vadelileri, G-8 liderlerinin 19 Mayıs'ta, kamuoyu araştırmalarının Avrupa Birliği kurtarma paketi yandaşı ve karşıtı partilerin oy oranlarının birbirine yakın olduğunu gösterdiği Yunanistan'a euroda kalma çağrısında bulunmalarının ardından yükseldi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble bugün Berlin'de, 23 Mayıs'ta Brüksel'de yapılacak olan AB liderler zirvesi öncesi, Fransa'da seçimler sonrası maliye bakanlığı görevini devralan Pierre Moscovici ile ilk kez 17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi euroyu görüşecek.

ABD hisse senetlerinin değeri bu ay, Avrupa'daki borç krizine yönelik endişelerden dolayı yaklaşık 1 trilyon dolar eridi. Bu düşüşler, S&P 500 Endeksi'nin Nisan ayında gördüğü 4 ayın zirvesinden yüzde 8.7 gerilemesine neden oldu ve 2012 yılı kazancını yüzde 3'e daralttı.

Yahoo hisseleri, Alibaba'nınYahoo'daki kendi hisselerini satınalmasından en az 6.3 milyar dolar ve Alibaba tarafından yeni arzı yapılan tercihli hisselerden ise 800 milyon dolar elde edecek olmasından dolayı yüzde 5.7 yükseldi.