Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yurt dışında bugün, Alman ve Fransız Maliye Bakanları'nın 23 Mayıs'taki Avrupa Birliği zirvesi öncesi bir araya gelecek olmaları ve Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun ekonomik büyümeyi desteklemeye odaklanacaklarını söyleyerek para politikalarını gevşetilebileceğine işaret etmesi piyasalara olumlu olarak yansıdı.

Wall Street'te Borsalar yükselirken S&P 500 Endeksi neredeyse bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Endeksteki yükselişe teknoloji, emtia ve sanayi hisseleri öncülük etti.

Ancak ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook bu olumlu havadan nasibini almadı. Hisseler yüzde 11 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi New York saatiyle 12:52'de yüzde 1.1 arttı ve 1,309.55 puan oldu. Dow Jones yüzde 0.7 artarak 12,456.49 puan olurken Nasdaq 100'deki yükseliş ise yüzde 2.2'ye ulaştı.

YARIN NELERİ İZLEYECEĞİZ?

Bugün petrol fiyatları da 7 gün sonra ilk kez yükseldi. Bunda Çin haberinin yanı sıra Goldman Sachs'in petrolde arz-talep dengesinin daraldığını söylemesi de etkili oldu. Nymex'te emtia 91.94 dolardan işlem gördü. Temmuz teslim Brent tipi petrol ise 108 dolardan işlem gördü.

Değerli metaller petrolün aksine değer yitirdi. Altın Comex'te 1,587.70 dolar olurken gümüş fiyatları yüzde 2.1 oranında düşerek 28.105 dolardan işlem gördü.

Yarın yurt içinde TCMB beklenti anketi, yurt dışında İngiltere TÜFE, Perakende fiyat endeksi, ABD 2. El konut satışları verileri açıklanacak. Euro Bölgesi kaynaklı gelişmeler borsaların yön ve ivmesi açısından önemli olacak.