Advertisement

Yunanistan'ın eurodan çıkacağı endişelerinin artmasıyla yatırımcıların göz hapsine aldıkları İspanya'nın başbakanı Mariano Rajoy, Avrupa Merkez Bankası'na bazı euro ülkelerinin borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek üzere harekete geçmeye çağırdı.

Kamu borcunun sürdürülebilir olmamasının bir sorun olduğunu belirten Rajoy, AMB'nin daha önceki gibi bir karar almasını istedi.

AMB, Ağustos'ta ülkenin tahvillerini satış alarak İspanya'nın tavil faizlerini aşağı çekmiş, Aralık ve Şubat'taki likidite operasyonları ile de bölge bankalarına 3 yıl vadeli 1 trilyon euroluk kredi sağlamıştı.

Bahsettiği önlemlerin 24 saat içinde alınmasının gerektiğini, AB ülkelerinin kamu borcunun sürdürülmesinin de bu sorunlar arasında en önemlisi olduğunu savunan Rajoy, şu an için borçların sürdürülebilirliğinin garanti altında olduğunu, ancak bu durumun tersine çevirilmesi hâlinde, 24 saat içinde harekete geçilmesinin gerekeceğini söyledi.

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri, Rajoy'un bütçe hedefini kaçırdığını açıkladığı 2 Mart'tan bu yana 150 baz puan yükseldi. İspanyol tahvillerinin faizi şu anda Alman kağıtlarınınkinden yüzde 4.8 yukarıda seyrediyor.

AMB Başkanı Mario Draghi, Rajoy'un bu çağrıyı yalnızca İspanya'nın borçlarının azaltılmasına ilişkin söylemediğini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mayıs 2012 Perşembe, 16:18 Misafir avrupa mb bankalara değil ülkelere direk yardım yapmalı. amb %1 ile para veriyor bankalara bankalar devletlere %6 gibi faişbir faizle veriyor. krizin bitmemesi bankaların işine geliyor. türkiyede yıllık net faiz %32 lere dayandı. kredi alırken yıllık maliyetine bakın derim. 530 dehşet bir faiz devlet buna dur demeli. enflasyonu indiricez derken halk fakirleşecek. bunun etkisi 1 sene sonra çıkacak. bizdeki devlet bankaları da bu pastadan pay kapma yarışını bırakıp ler ile iş yapana borç vermeli. tüketim yapana %50 desenizde ihtiyacı ise alacak ama sonrdan ödeyemeyecek. saygılar
24 Mayıs 2012 Perşembe, 15:22 Misafir uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ab bitmiş yahu. bu ne hal..alah yardımcıları olsun. en büyük türkiye ve onu yönetenler:)))