Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), finansal enformasyon web sitesi ''MarketWatch'' tarafından yayımlanan analize yer verdi. Analizde, Türkiye ve Polonya, ''Avrupa'nın yeni ekonomi kaplanları'' olarak nitelendirildi.

WSJ'nin internet sayfasında yer alan habere göre, MarketWatch'un müdür yardımcısı Polya Lesova, yayımladıkları raporda, Türkiye ve Polonya'nın Avrupa, Peru ve Kolombiya'nın Güney Amerika, Filipinler ve Endonezya'nın Asya, Gana ve Uganda'nın ise Afrika kıtasının yeni ekonomi kaplanları olduğunu belirtti.

Polya Lesova, Türkiye ve Polonya'nın Euro Bölgesi'ndeki krize rağmen büyüdüğünü, iki ülkenin de son yıllarda son derece iyi performans sergilediği ekonomilerinin gelecek yıllarda hızlı büyümeyi sürdürmesinin beklendiğini vurguladı.

Türkiye ve Polonya'nın istikrarlı ülkeler olduğunu ve yatırımcıyı çektiğini dile getiren Lesova, Türkiye'nin 2010 yılında yüzde 9,2, 2011 yılında ise yüzde 8,5 oranında büyüdüğünü belirterek, ''Bu, Çin ekonomisinin büyüdüğü tarzda bir büyüme'' dedi.

Bu yıl iki ülkede de biraz yavaşlama beklendiğine ama potansiyelin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Lesova, ''Bu ekonomilerde genç nüfus fazla ve büyüyen bir orta sınıf var, borç seviyeleri düşük'' ifadesini kullandı.