Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır fiyatları, Avrupa borç krizinin derinleşmekte olduğu ve dünyanın en büyük alıcısı olan Çin'de ekonominin yavaşlaması ile birlikte metale talebin azalacağı endişeleri sonucu düştü. Bakır, bu haftayı da düşüşle geçirmesi halinde, dört hafta üst üste kayıp yaşamış olacak. Nikel ve kurşun da değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.4 düşerek, Seul saati ile 12:25'te ton başına 7,582.50 dolara indi. Metalin bu haftaki kaybı ise şimdilik yüzde 0.9 düzeyinde. Temmuz vadeli bakır kontratı Comex'te yüzde 0.2 düşerek pound başına 3.4235 dolara geriledi.

Bakır, Yunanistan'ın eurodan çıkacağı endişeierl ve Çin'de büyümenin yavaşlamasının metale talebi düşüreceği beklentileri ile bu ay yüzde 10 geriledi. 17 üyeli euro bloğunda imalat sanayi bu ay son üç yılın en düşük seviyesine inerken, küresel bakır tüketiminin yüzde 40'ını gerçekleştiren Çin'de de imalat sanayi, yedinci ayda da daralma gösterebilir.

Seul'de Tong Yang Securities Inc. metal traderı Lelia Kim, "Piyasa temel göstergeleri oldukça olumsuz ve volatilite artıyor" dedi ve "Bakırda kısa bir süre içinde anlamlı bir sıçrama beklemiyoruz. Zira Yunanistan konusunda belirsizlikler var ve Çin yavaşlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi'nde imalat sanayi ölçümü, Nisan ayındaki seviyesi olan 45.9'dan Mayıs ayında, son 35 ayın en düşük seviyesi olan 45 seviyesine indi. 1 Haziran'da açıklanacak olan Euro Bölgesi işsizlik oranının ise Nisan ayında yüzde 11'e çıkarak, 1990'dan bu yana en yüksek seviyesini görmesi bekleniyor.