Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır fiyatları, ABD ve Çin'den gelen verilerin, dünyanın en büyük iki metal kullanıcısında talebin yavaşlamakta olduğu endişelerini artırması sonucu son beş ayın en düşük seviyesine indi.

Temmuz vadeli bakır kontratı Comex'te yüzde 1.4 düşerek pound başına 3.2685 dolara indi ve Aralık ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Daha sonra biraz toparlanan kontrat, Şanghay saati ile 10:51'de pound başına 3.2795 dolara geldi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Eylül vadeli bakır kontratı yüzde 2.5 kayıpla ton başına 52,950 yuana (8,316 dolar) kadar geriledikten sonra 53,200 yuana geldi. Londra Metal Borsası (LME) bugün tatil nedeniyle kapalı.

ABD'de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam 69,000 ile son bir yılın en yavaş artışını gösterirken, Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı rekar seviyeye çıktı ve Çin'de imalat sanayi dışı (hizmet) sektör ikinci ay üst üste daha yavaş bir hızda genişledi. Çin'de imalat sanayi endeksi ise Mayıs ayında son beş ayın en düşük seviyesine inmişti.

Şanghay'da Jiuheng Futures Co. Li Ye, "ABD, Çin ve Euro Bölgesi, bunlardan hiçbiri iyi performans göstermiyor" dedi ve "Bu durum piyasalarda yaygın anlamda zayıflık yaratıyor. Bakırda daha da düşüş görebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupalı liderler, bölge borç krizinin çözümü konusunda bölünmüş durumda. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Euro Bölgesi bankalarını korumak için bölgede müşterek çabalar gösterilnmesi gerektiğini vurgularken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, euro Bölgesi'nde borç paylaşımı konusuna yönelik muhalefetini katılaştırdı. Euro dolar karşısında düşüşünü sürdürdü ve beş hafta ard arda gösterdiği kaybını genişletti. Dolar ise bugün önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kazandı.

Bakrıda net açık pozisyonların ya da diğer bir deyişle, fiyatların düşeceği beklentisi ile açılmış pozisyonların sayısı, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, 29 Mayıs itibariyle 6,757 kontrata çıktı. Bu sayı önceki hafta 2,808 seviyesindeydi.