Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Merkez Bankası, temmuz sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, 2011 yıl sonuna göre 1,3 milyar dolar, bir önceki ay sonuna göre ise 1,6 milyar dolar azalışla 125,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini bildirdi.

Merkez Bankası açıklamasında, borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,7 milyar dolar azaldığı kaydedildi. Tahvil biçimindeki borçlanmaların 993,3 milyon dolar, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının da 711,9 milyon dolar arttığı, söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında ise 1,8 milyar dolar azalış meydana geldiği bildirildi.

Açıklamada, alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, temmuz sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 90,8'ini oluşturan özel alacaklılara olan borcun 2,1 milyar dolar, yüzde 9,5'ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise bir önceki yıl sonuna göre 195,3 milyon dolar azaldığı kaydedildi. Finansal olmayan kuruluşların, 2012 yılının temmuz ayında Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları kredilerin 2011 yıl sonuna göre 1,9 milyar dolar azalarak 19,9 milyar dolar olarak gerçekleştiği, yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları kredilerin 1 milyar dolar azalarak 37 milyar dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı 125,9 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60'ının dolar, yüzde 34,7'sinin avro ve yüzde 5,3'ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu belirtildi.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, temmuz sonu itibarıyla sektör dağılımı incelendiğinde, toplam borcun yüzde 62,7'sini oluşturan finansal olmayan kuruluşların yurt dışından sağladığı 78,9 milyar dolar tutarındaki borcun, yüzde 58,4'ünün hizmetler sektörü, yüzde 40,7'sinin sınai sektörler ve yüzde 0,9'u da tarım sektörü tarafından kullanıldığı bildirildi.

Temmuz sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2011 yıl sonuna göre 3,9 milyar dolar, bir önceki ay sonuna göre ise 731,7 milyon dolar artışla 31 milyar dolar olarak gerçekleştiği kaydedildi. Borçluya göre dağılım incelendiğinde ise bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2011 yıl sonuna göre 2,1 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının ise 1,8 milyar dolar artış gösterdiği ifade edildi.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, temmuz sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 64,8 milyar dolar tutarında olduğunun gözlendiği kaydedildi.