Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisseleri, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın daha da derinleştiği kaygılarının, Fed'in açıkladığı 3. tur parasal genişlemeden gelen iyimserliğe baskın gelmesiyle 15 ayın zirvesinden geriledi.

İsveçli çelik üreticisi SSAB, talebin beklenenden çok daha zayıf olduğunu açıklamasıyla yüzde 6.6 değer kaybetti. Hennes & Mauritz AB ise 3. çeyrek satış hedeflerine ulaşamamasının ardından yüzde 1.8'lik kayıp yaşadı. Hindistan tarafından kesilen 2.2 milyar dolarlık vergi faturası için kenara para ayırmayı reddeden Vodafone Group Plc, yüzde 1.5 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek Londra saatiyle 16:35'te 274.93 puan oldu. Gösterge endeksi buna rağmen yıllık genel bazda yüzde 12 yükseliş gösterdi, ve geçtiğimiz hafta Haziran 2011'den beri en yüksek seviyeye tırmandı.

Londra merkezli Hargreaves Lansdown Plc şef hisse yöneticisi Richard Hunter, geçtiğimiz hafta Fed'in yarattığı adrenalin patlamasının şimdi yavaş yavaş geçtiğini, ve piyasaların artık bir sonraki katalizörü beklediklerini söyledi.

Gösterge endeksleri, 18 batı Avrupa ülkesinin hepsinde birden düştü. Alman DAX yüzde 0.2 gerilerken, Birleşik Krallık FTSE 100 ise yüzde 0.4 düştü. Fransız CAC 40 yüzde 0.8'lik gerileme kaydetti.