Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisseleri, yatırımcıların Stoxx Europe 600'ün son 15 ayın zirvesine çıkmasının ekonomik görünüm ve firma kazançlarının gerçek durumunu yansıtmadığı üzerine oynamasıyla son 2 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti.

Dünyanın en büyük boya üreticisi Akzo Nobel NV, CEO'su Ton Beuchner'in hastalığından dolayı izine ayrılacağını açıklamasının ardından son bir yılın en sert düşüşünü yaşadı. Aviva Plc, analistlerin hisse notlarını düşürmesi üzerine yüzde 4 geriledi. PSA Peugeot Citroen ve Fiat SpA, Avrupa'da otomobil satışlarının düştüğünü gösteren veriler üzerine otomotiv üreticilerinin bulunduğu göstergeyi aşağı çekti. Diageo Plc, Morgan Stanley tarafından hisselerinin tavsiye edilmesi üzerine yüzde 2.1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksiyüzde 0.4'lük gerilemeyle Londra saatiyle 16:30'da 273.8 puana geriledi ve 4 Eylül'den bu yana en keskin düşüşü yaşadı. Gösterge endeksi buna rağmen yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 17 üzerinde seyrediyor.

Kopenhag merkezli Maj Invest A/S CEO'su Jeppe Christiansen, merkez bankalarının likidite sorununu çözmelerine rağmen temel sorunların henüz çözülmediğini, ve Güney Avrupa'nın hala rekabetten yoksun olduğunu ifade etti.