Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, Çin imalatının düşmeye devam ettiğini gösteren veriler ve gerileyen Japon ihracatının küresel ekonomik yavaşlamayı tehdit etmesi üzerine New York'ta düştü.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'ten bugün yapılan açıklamaya göre Çin satın alım yöneticileri endeksinin Eylül ayındaki öncül rakamı 47.8. Bu rakam daralmanın 11. ayına girebileceğini gösteriyor. Japon ihracatı geçtiğimiz yılın Ağustos ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 5.8 gerilerken, üst üste 3. düşüşünü gerçekleştirdi.

Utah Metal Works Inc başkanı Mark Lewon, "Çin'de gerçek bir yavaşlama gerçekleşiyor, bu da dünyanın geri kalanında metal fiyatlarında düşüşe neden oluyor" diyerek, ABD, Avrupa ev Çin ekonomilerinde gelişme görülmezse yüksek metal fiyatlarının çok fazla dayanamayacağını ifade etti.

Aralık vadeli bakırın poundu yüzde 1.8 gerileyerek New York saatiyel 07:50'de Comex'te 3.746 dolar oldu. Bakır fiyatları dün 3.8395 dolara ulaşarak 2 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. 3 ay vadeli bakırın tonu ise yüzde 1.5 düşerek Londra Metal Borsası'nda 8,221 dolar oldu. Çin dünyanın en büyük metal tüketicisi konumunu korurken, Japonya en büyük 4. tüketici. China International Capital Corp tarafından yapılan açıklamaya göre Çin'in bakır talebi yüzde 4.2 artacak, fakat bu rakam daha önce öngörülen yüzde 5'lik artış beklentisinin altında kalacak.