Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın vadelileri, merkez bankası teşviklerinin sarı metale alernatif değer kaynağı olarak talebi arttıracağı söylentileri üzerine bir haftadan biraz daha fazla bir sürenin  en yüksek seviyesini gördü.

Commerzbank AG emtia araştırma direktörü Eugen Weinberg, bugün yaptığı bir konuşmada altının ekonomik risklerden dolayı önümüzdeki sene 2,000 dolara çıkabileceğini ifade etti.

New York merkezli Heraeus Precious Metals Management trader'ı Fred Schoenstein ise "Altın, merkez bankalarından duyduğumuz bütün açıklamalar sonrası yükseliyor" diyerek, trendin şu anlık yukarı yönlü olarak kaldığını ifade etti.

Aralık vadeli altın bugün New York saatiyle 10:50'de yüzde 0.6'lık çıkışın ardından 1,774.70 dolara ulaştı. Bu seviyeden bir kapanış, aktif kontrat için 13 Eylül'^den bu yana en yüksek kapanış olacak. Uluslararası Para Fonu (IMF) web sitesinde yer alan verilere göre Kazakistan üst üste 13. ay altın rezervlerini genişletti ve 1.4 ton altın aldı. Güney Kore Temmuz ayında 16 ton alırken, Paraguay aynı ay içerisinde 7.5 ton altın satın aldı.