Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol fiyatları, ABD stoklarının üst üste 3. hafta yükseldiğini gösteren veriler ve Avrupa krizinden dolayı talebin düşeceği endişeleriyle 90 doların altına geriledi.

Fiyatlar, Amerika Petrol Enstitüsü'nün (API) geçtiğimiz hafta stokların 335,000 arttığını açıklamasının ardından son 7 haftanın en düşüğüne geriledi. Bugün Enerji Bakanlığı'ndan açıklanacak veriler öncesi Bloomberg tarafından görüşleri alınan analistler, 1.9 milyon varillik stok artışının görüleceğini tahmin etti. Bugün İspanya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre İspanyol ekonomisi "gözle görülür bir hızla düşüyor."

Chicago merkezli Price Futures Group kıdemli piyasa analisti Phil Flynn, "API raporu petrol üzerindeki aşağı yönlü baskıyı arttırdı" dedi. Flynn, "İspanya üzerine endişeler de burada etkili oluyor" diye konuştu.

Kasım vadeli ham petrol 92 cent, yüzde 1, düşerek New York saatiyle 09:22'de 90.45 dolara indi. Fiyat gün içerisinde 89.82 dolara gerileyerek 3 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Vadeliler bu yıl genelinde yüzde 8.5 düşük seyrediyor.

Kasım vadeli Brent petrolün varili ise 1.06 dolar, yüzde 1, gerileyerek Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 109.39 dolara geriledi. API'dan açıklanan verilere göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 361.8 milyon varile çıkarak 24 Ağustos'ta sona eren haftadan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.