Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de sanayi sektörü kârlarındaki düşüşün, ülkenin başbakanı Wen Jiabao üzerindeki büyümeyi destekleme baskısını artırması üzerine Asya Borsaları kazanç sağladı.

Çin'in en büyük imarcısı China Overseas Land&Investment Ltd. yüzde 0.5 değerlendi. Japon çip üreticisi Renesas Electronics Corp. yüzde 1.6 primlendi. Mobilyacı Nitori Holdings Co., beklentinin altında kar açıklaması sonrasında yüzde 9.1 değer kaybetti.

MSCI Asya PasifiK Endeksi yüzde 0.4 kazançla 122 puana çıktı ve erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.2 kaybı telafi etti. Avrupa, ABD, Japonya ve Çin'deki merkez bankalarının büyümeyi desteklemek üzere harekete geçmesiyle endeks bu çeyrekte yüzde 3.7 yükseldi.

Çin'in teşvik paketinin piyasaları yukarı itebileceğini söyleyen Russell Investment Group'un yatırım genel müdürü Andrew Pease, ancak sinyallerin, Pekin'in buna çok da istekli olmadığı yönünde, verilerin de bu yılın sonunda büyümede istikrar sağlanacağına işaret ettiğini söyledi. Ancak Pease, Çin'deki verilerin yıl sonuna ve 2013'ün ilk çeyreğine kadar zayıflama riskinin de bulunduğunu söyledi.