Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

FAO, dünyadaki gıda güvenliğinin durumuyla ilgili Roma'da açıkladığı raporunda (SOFI 2012), 2010-2012'de "kronik açların sayısının 868 milyona gerilediğini, ancak bu sayının da "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

Dünya genelinde açlığın azaltılması için asıl gelişmelerin 2007-2008'de kaydedildiği, daha sonra azalma hızının yavaşladığı vurgulandı.

FAO yetkililerinden Jomo Sundaram, yavaşlamanın ekonomik kriz, temel gıda maddelerinin fiyatlarındaki artış, iklim değişikliği ve spekülasyonlardan kaynaklandığına dikkati çekti.

868 milyon aç kişiden 852 milyonunun gelişmekte olan ülkelerde, 16 milyonunun gelişmiş ülkelerde yaşadığının belirtildiği raporda, 304 milyon aç kişinin Güney Asya, 234 milyon kişinin Sahraaltı Afrikası, 167 milyonunun Doğu Asya'da yaşadığı vurgulandı.

FAO, ekonomik büyümenin gerekli olduğunu, ancak açlığın ve yetersiz beslenmenin azaltılmasını hızlandırmak için bunun da yeterli olmayacağı uyarısında bulundu.

Raporda, yoksulların büyüme sürecine dahil edilmesi ve bundan yararlanması gerektiği belirtilerek, tarımda büyümenin açlık ve yetersiz beslenmeyle mücadelede etkili olabileceği örneği verildi.

Örgüt, dünyada 2010'da 925 milyon kişinin aç olduğunu bildirmişti.