Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı mario Draghi, enflasyon risklerinin "çok "düşük" olduğunu ve borç krizinin bölgenin en büyük ekonomisi Almanya'ya zarar vermeye başladığını söyledi.

Draghi bugün Frankfurt'ta bir konferansta yaptığı konuşmada, "Almanya şimdiye kadar, Euro Bölgesi'nin diğer kısımlarındaki zorlukların bazılarından kendisini büyük ölçüde soyutladı" dedi ve "Ancak son veriler, bu gelişmelerin şimdilerde Almanya'yı etkilemeye başladığını işaret ediyor" şeklinde görüş bildirdi. Draghi, "Euro Bölgesi'nde genel ekonomik aktivite zayıf ve kısa vadede zayıf kalmaya devam edecek. Bu nedenle, enflasyon riskleri şimdilerde orta vadede çok düşük" dedi.

Avrupa komisyonu bugün yaptığı açıklamada, Almanya için 2013 yılı büyüme tahminini yüzde 1.7'den yüzde 0.8'e düşürdü ve Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0.4 daraldıktan sonra, gelecek yıl yüzde 0.1 genişleyeceği tahmininde bulundu. Almanya ihracatının yüzde 40'ını Euro Bölgesi'nin diğer ülkelerine yapıyor ve fabrika siparişleri ve sanayi üretimi Eylül ayında hızlı düşüşler gösterirken, iş dünyası güven endeksi Ekim ayında son 2.5 yılın en düşük seviyesine indi.

Euro bu yorumlar sonrası kayıplarını genişletti ve yüzde 0.6 düşerek, Frankfurt saati ile 14:10'da 1.2744 dolar seviyesine indi. Draghi, politika faizinin rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te tutulmasının beklendiği yarınki Avrupa Merkez Bankası politika toplantısına başkanlık edecek.

Draghi, Başbakan Angela Merkel'in olurunu alan ancak Bundesbank tarafından muhalefet edilen ve Alman medyasında eleştirilen ülke tahvili alım planı konusunda Almanya'nın desteğini arıyor.

Draghi, "Adımlarımız enflasyona yol açmıyor" dedi ve "Adımlarımız Alman vergi mükellefleri için daha büyük bir riske neden olmuyor" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili makale için tıklayınız...