Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, beklenenden daha iyi çıkan Çin ve ABD ekonomik verilerinin dünyanın en büyük iki metal kullanıcısında talebin artacağı beklentilerini güçlendirmesi sonrası çıkışını ikinci güne taşıdı ve dört hafta sonra ilk kez haftayı kazançla geçmeye yönlendi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.9 yükselerek ton başına 7,698.25 dolara kadar çıktıktan sonra, Tokyo saati ile 12:31'de 7,691.50 dolara geldi. Kontrat haftayı yüzde 0.4 kazançla geçmeye yöneldi. Metal 7 Kasım'da son iki ayın en düşük seviyesine inmişti.

Çin'de tüketici enflasyonu, yavaşlayan gıda fiyatları artışı ile birlikte beklenmedik bir şekilde son 33 ayın en düşük seviyesine inerken, üretici fiyatlarındaki deflasyon, sanayi talebinin artmakta olduğunun bir işareti olarak gevşedi. Bunun yanında, Çin'de sanayi üretimi Ekim'de yıllık bazda yüzde 9.6 büyüdü. Beklenti artışın yüzde 9.4 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. ABD'de dün açıklanan dış ticaret açığı, Eylül ayında, ihracatın rekor kırmasının etkisi ile beklenmedik bir şekilde daraldı ve işsizlik başvuruları geçen hafta düştü.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Nick Trevethan, "Enflasyon baskısı kısa vadede bir endişe kaynağı değil" dedi ve Bu durum, Çin Merkez Bankası'nın daha da genişlemeci para politikasına gitmesi şansını potansiyel olarak artırıyor. Bu nedenle bakır fiyatları yükseliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de tüketici fiyatları Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 arttı. Bu veri Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinden ve Eylül ayındaki yüzde 1.9'luk artıştan daha aşağıda gerçekleşti. Üretici fiyatları ise yıllık yüzde 2.8 düştü.

Bugünkü veriler, bu hafta liderlik değişiminin de açıklanması beklenen Çin Komunist Partisi kongresinde, liderlere, önceki teşviklerin enflasyon baskısı yaratmadan büyümeyi desteklediğini vurgulama yolunda bir rahatlık sağlayabilir.

Aralık vadeli bakır kontratları New York Comex piyasasında yüzde 0.6 yükselerek pound başına 3.489 dolara çıkarken, Şubat vadeli bakır, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.9 değer kazanarak ton başına 56,190 yuana (9,011 dolar) ulaştı.

LME'de, aluminyum, kurşun ve çinko fazla değişmezken, nikel değer kazandı ve kalay düştü.