Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın traderları son 11 haftanın en alım eğilimli trendini takınırken, yatırımcılar, Barack Obama'nın yeniden seçilmesinin ardından politika yapıcıların daha çok parasal genişlemeye gidecekleri spekülasyonuyla ellerindeki külçe altını rekor seviyede arttırdı.

Bloomberg tarafından görüşü alınan 33 analistin 25'i önümüzdeki hafta boyunca altın fiyatlarının yükseliş göstereceğini tahmin ederken, 3 tanesi düşüş olacağı beklentisini belirtti, 5 kişi ise tarafsız kaldı. Bloomberg tarafından toplanan verilere göre yatırımcılar, ETF'deki altın varlıklarını dün 2,596.1 tona, 144.5 milyar dolar, yükselterek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

Barack Obama, 6 Kasım'da yapılan seçimde Fed'i eleştiren ve süresi 2014'te dolan başkanını değiştireceğini açıklayan Mitt Romney karşısında zafer kazanmıştı. Avrupa Merkez Bankası ise dün yaptığı açıklamada faiz oranlarını rekor düşük seviyede tutmaya devam ederken, ABD'den Çin'e bir çok merkez bankası daha çok teşvik sözü vermiş durumda.

Altın, Aralık 2008 ve Haziran 2011 arasında Fed'in uyguladığı 2.3 trilyonluk iki parasal genişleme hamlesiyle yüzde 70 değer kazandı.