Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Türkiye'nin savunma amaçlı olarak Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO'dan dün resmen talep ettiği Patriot füzelerinin Aralık ortalarında gelmesi bekleniyor.

NATO büyükelçilerinin dünkü toplantısında Türkiye'nin Patriot füzesi talebinin olumlu karşılandığını ve önümüzdeki günlerde nihai onayın verileceğini belirten diplomatik kaynaklar, füzelerin önümüzdeki ayın ortalarında Türkiye'de olmasının beklendiğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'den resmi talebinin hemen ardından yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta bir NATO heyetinin füzelerin nereye konuşlandırılacağını kararlaştırmak için Türkiye'ye gönderileceğini duyurmuştu.

Edinilen bilgiye göre, yer tespiti yanında füze sistemlerinin angajman kuralları ve kontrolün kimde olacağı kesinleştirilince ve yerleştirme planı hazırlanınca, İttifak'ın ve Patriot füzesine sahip 3 NATO üyesi olan ABD, Almanya ve Hollanda'nın onay süreçleri beklenecek.

NATO kaynakları, her üç ülkenin de Türkiye'ye Patriot konumlandırılmasına katkıda bulunacağını belirtiyor.

Suriye'nin sahip olduğu ve çoğunluğu Soğuk Savaş döneminden kalma füzelerine kimyasal ve biyolojik başlıklar takarak Türkiye için oluşturabileceği tehdidi bertaraf etmesi öngörülen Patriot füzeleriyle, sınır ihlalinde bulunan savaş uçakları da kapsama alanına girecek.

Patriotların düşman füze ve savaş uçaklarını 60-160 kilometre mesafeden hedef alabilme kapasitesi nedeniyle Suriye'de uçuşa yasak bölge ilanında kullanılabileceği iddia edilse de, diplomatik kaynaklar NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in, Türkiye'nin resmi talep yazısında, Patriotların bir uçuş yasağı ya da saldırı operasyonunu destekleyici şekilde kullanılmayacağını vurguladığına dikkat çekiyor.

Türkiye'ye daha önce de 2 kez Patriot yerleştirilmişti. 1991'de Körfez Savaşı sırasında Irak'ın Scud füzeleriyle komşularını tehdit etmesi üzerine Hollanda Türkiye'ye Patriot sistemlerini sağlamış ancak Diyarbakır ve Adana'ya yerleştirilen füzelerin kullanılmasına gerek kalmamıştı.

2003'teki Irak Savaşı sırasında yine aynı tehdit algısı nedeniyle Türkiye'nin NATO'dan Patriot talebi Fransa, Almanya ve Belçika tarafından veto edilmişti. Uzun süren müzakerelerde diğer itirazcılar ikna edilirken Fransa'nın geri adım atmaması üzerine, o dönemde NATO'nun askeri kanadında bulunmayan bu ülke İttifak içinde farklı mekanizmaların işletilmesiyle devre dışı bırakılmıştı. Bu dönemde Türkiye'ye yine Hollanda'nın verdiği Patriotlar Diyarbakır, Batman ve Adana'ya yerleştirilmişti.

AA