Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupalı maliye bakanlarının Yunanistan'ı görüşmek üzere toplanmalarının öncesinde Çin'deki stokların 7 ayın yükseğine çıkmasının ardından bakır son üç günde ilk kez geriliyor.

Londra Metal Borsası'ndaki üç ay vadeli bakırın tonu Şangay'da yerel saatle 13.47'de 7,765 dolardan alıcı bulmadan önce yüzde 0.5 kadar düşüşle 7,740.25 dolar oldu. New York Comex'teki mart vadeli kontrat pound başına yüzde 0.2 kayıpla 3.5335 dolara geriledi.

Şangay İşlemler Borsası'nın veri tabanına göre bakır stokları geçtiğmiz hafta 2,389 ton artışla nisan ayından beri en yüksek seviye olan 205,933 tona çıktı. SHFE'deki mart vadeli kontrat yüzde 0.2 artışla ton başına 56,180 yuan (9,024 dolar) olurken Londra Metal Borsası'ndaki çinko, kurşun ve nikel de değer kazandı.

Euro Bölgesi maliye bakanları Brüksel'de gerçekleştirecekleri bu ay içindeki üçüncü toplantılarında Yunanistan'a yapılacak yardım ödemesini netleştirmeyi ve ülkenin Euro Bölgesi'nin sağlıklı bir üyesi olarak kalması adına planın ayrıntılarını oluşturmayı deneyecekler. Bakanlar, geçtiğimiz haftaki toplantıda bir sonuç elde edemezken Avrupa Birliği Zirvesi'nde de bütçe konusunda bir anlaşmaya varılamamıştı.