Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner'ın bütçe görüşmelerine ilişkin iyimserlik aşılayan ifadelerinin ardından New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi dün erken saatte kaydettiği kayıpları gün sonunda sildi.

Costco Wholesale Corp., özel bir temettü ödemesi planladığını söylemesinin ardından yüzde 6.3 değerlendi. J.C. Penney Co., temel tüketim ve ihtiyari hisselerin S&P 500 Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etmesiyle yüzde 4.6 ralli yaptı. Knight Capital Group Inc., Getco LLC ve Virtu Financial LLC'den satın alınma teklifi alması üzerine yüzde 15 sıçradı. Cliffs Natıral Resources Inc. ise emtiadaki düşüşün etkisiyle yüzde 1.3 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 kazançla 1,409.93 puana çıktı ve erken saatlerde kaydettiği yüzde 1'e varan kayıpları sildi. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.8 artışla 12,985.11 puana ulaştı. Amerikan borsalarında 6.1 milyar hissenin el değiştirmesiyle Çarşamba günü işlem hacmi 3 aylık ortalamada seyretti.

Obama'nın yıl sonundan önce bir şeyler yapacağından emin olduğuna dikkat çeken Thornburg Investment Management Inc.'in hisse senedi işlemleri müdürü Thomas Garcia, piyasanın da yıl sonuna kadar bir şeyler yapılmamasından endişe ettiğini, o sebeple Obama'nın açıklamaların piyasayı rahatlattığını söyledi. Garcia, "Piyasa belirsizliği sevmiyor" dedi.

Hisse senetleri kayıplarını, Ohio Cumhuriyetçi Parti Senatörü Boehner'ın yasa koyucuların krizi geç olmadan önleyecek görüşmelerde bulunduğu konusunda emin olduğunu söylemesi üzerine geri aldı ve artıya döndü.