Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır fiyatları, hızlanan Çin ekonomisinin talebi artırabileceği yolundaki spekülasyon ve ABD'de kanun yapıcıların bütçe konusunda anlaşmaya varabilecekleri beklentisi ile son üç haftanın zirvesine yaklaştı.

Üç ay vadeli bakır kontratı yüzde 0.3 yükselerek ton başına 7,787 dolara kadar çıktıktan sonra, Seul saati ile 11:13'te 7,782 dolar seviyesine geldi. Kontrat 27 Kasım'da 7,828.75 dolara kadar çıkarak 2 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Boru ve kablo yapımına kullanılan metal, bu ay, yüzde 0.3 değer kazandı.

Bloomberg'in anketine katılan 21 analistin tahminlerinin medyanına göre, bakır ikinci çeyrekte ton başına ortalama 8,300 dolar seviyesinde seyredebilir. Dünyanın en büyük ikinci rafine bakır üreticisi Aurubis AG, dün yaptığı açıklamada, Çin'de talebin, ekonomideki toparlanmayla birlikte, gelecek yıl artabileceğini belirtti. Çin'de imalat sanayi, 22 Kasım'da açıklanan PMI verisine göre, Kasım ayında, 13 aydır ilk kez genişlemeyi işaret etti.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Nick Trevethan, "Çin ile ilgili beklentiler ve Avrupa'da bakır talebinin artık tabanı bulduğu yolundaki işaretlerden dolayı, bir ralli için halen bir kapasite görüyoruz" dedi.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Sözcüsü John Boehner, dün yaptığı açıklamada, bir uzlaşma sağlanamazsa 1 Ocak'ta devreye girecek, mali uçurum olarak adlandırılan, otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarından kaçınmak için yetkililerin anlaşmaya varacağı konusunda iyimser olduğunu açıkladı. ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, bugün mali uçurum konusunu görüşmek üzere Kongre liderleriyle biraraya gelecek.

Mart vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.3 yükselerek ton başına 56,360 yuana (9,059 dolar) çıktıktan sonra 56,320 yuana geldi.

New York Comex piyasasında, bakır kontratları yüzde 0.3 yükselişle pound başına 3.5465 dolara çıktıktan sonra 3.545 dolara geldi. LME'de, aluminyum ve kurşun değer kazanırken, kalay düştü ve çinko ve nikel fazla değişmedi.