Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(11:20'de güncellendi)

Bakır ve nikel fiyatları, ABD'de Temsilciler Meclisi'nin, ABD çalışanlarının büyük bölümü için vergi artırımlarını engelleyen yasayı onaylamasının ardından, talep artışı beklentilerinin güçlenmesi sonucu baz metallerdeki yükselişlere öncülük etti. Kurşun Londra'da, 15 ayı aşkın sürenin zirvesine çıkarken, çinko Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 2.0 yükselerek ton başına 8,090 dolar ile 18 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, Seul saatiyle 15:58'de ton başına 8,081.75 dolara geldi. Kurşun kontratları yüzde 1.4 yükselerek ton başına 2,362 dolar ile Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandıktan sonra ton başına 2,361.50 dolara indi.

Temsilciler Meclisi'nde 167'ye karşı 257 oyla geçen yasa, bir yıldır süren, 1 Ocak'ta devreye giren ve mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarının nasıl önleneceği düğümünü çözdü. Senato bu yasayı bir gün önce onaylamıştı ve şimdi sıra Başkan Barack Obama'nın onaylamasında. Başkan Obama daha önce yaptığı açıklamada yasayı onaylayacağını söylemişti. Dolar düştü ve ham petrol ve değerli metalleri içiren emtia grubu yükseldi.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli metal traderı Hwang Il Doo, "Bakır, ABD'de yasanın onaylanmasının ardından kazançlarını genişletiyor," dedi ve "Metal şu an için ivmesini koruyabilecek. Aynı zamanda, Çin'den gelen veri, ekonominin genişlemekte olduğunu gösteriyor" yorumunda bulundu.

Çin'de dün açıklanan veri, imalat sanayinin üçüncü ay ard arda genişlediğini gösterdi ve bu durum, dünyanın en büyük bakır kullanıcısında toparlanmanın 2013 yılına genişleyeceğine yönelik işaretlere katkıda bulundu. Ulusal İstatistik Bürosu ve Çin Lojistik ve Satınalma Federasyonu'nun açıkladığı imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Aralık ayında 50.6 seviyesinde gerçekleşti. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişlemeyi işaret ediyor.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.9 yükselerek pound başına 3.678 dolara çıktı. LME'de, çinko yüzde 1.5 yükselerek ton başına 2,111.50 dolar ile 2 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra 2,108 dolara gelirken, aluminyum, kalay ve kurşun da değer kazandı. Çin piyasası tatil nedeniyle kapalı.

(11:20'de güncellendi)