Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aralık ayı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracatın 11,9 milyar dolar olduğunu ve böylece 2012 yılı 11 aylık TÜİK ve Aralık ayı TİM verileri birlikte değerlendirildiğinde 2012 yılı ihracatının, 2011 yılına göre yüzde 12,6 artarak 151,9 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2011 yılı Aralık ayı ve yılın tamamına ilişkin ihracat rakamlarını Ankara'da açıkladı.

Sheraton Otel'de düzenlenen basın toplantısında, ihracat rakamlarını değerlendiren Çağlayan, Türkiye'nin, reel faizlerin negatife doğru gittiği, IMF'den borç alan değil borç veren bir ülke konumuna geldiğini söyledi.

Önemli bir dönemden geçildiğini belirten Çağlayan, AB'nin, ABD'nin ve bir çok ülkenin bu konuda önemli çağrılar yaptıklarını, ''Türkiye ile daha yakın işbirliği yapmamız kendi menfaatimizedir'' dediklerini ifade etti.

Türkiye'nin, dünya ekonomisine yön verecek önemli ülkelerden biri olduğunu dile getiren Çağlayan, ekonomi büyüdükçe bu olumlu seyrin inşallah daha çok gelişeceğini bildirdi.

Bakan Çağlayan, 2012'nin, 2011'den daha sıkıntılı bir yıl olduğunu belirterek, Avro Bölgesi'nde hala krizin devam ettiği, ABD'de mali uçurumun hemen kenarından geçici bir şekilde dönüldüğü, Çin'in yeterince büyüyemediği ortamların ve bilhassa Ortadoğu'da ve Afrika'daki siyasi olumsuzlukların, 2012'ye damgasını vuran gelişmeler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin de bu olumsuz gelişmelerden etkilendiğini ancak ekonomi alanında kaydedilen başarılarla tüm dünyadan ayrışan bir ülke olduğunu ifade etti.

Çağlayan, Türkiye ekonomisinin yılın 9 ayında yüzde 2,6 büyüdüğünü anımsatarak, ''Tabii büyüme rakamı, benim açımdan daha da büyüyebilecek bir rakam olarak değerlendirmekle birlikte, diğer ekonomilerle kıyasladığımızda Türkiye, bu konuda da önemli bir şekilde ayrıştı'' dedi.

Türkiye'nin, 2008 krizi haricinde 27 çeyrektir, 2008 krizinin ardından ise son 12 çeyrektir sürekli büyüdüğüne işaret eden Çağlayan, 2012'deki büyümeye ise en büyük katkıyı ihracatın verdiğini dile getirdi.-''Şubat ayında, ithalat konusunda da ezberleri bozacağız''

Geçmişte muhalefet etmek isteyenlerin, ''Sayın Bakan, yalnızca ihracattan bahsediyorsunuz, niye ithalattan bahsetmiyorsunuz?'' şeklinde görüş ifade ettiklerini hatırlatarak, ortada saklı gizli bir şeyin olmadığını, artık ihracatla ithalat rakamlarını birlikte değerlendirdiklerini bildirdi.

İthalat rakamlarının, Ocak ayının sonunda TÜİK tarafından netleştirileceğini anlatan Çağlayan, ''İnşallah Şubat ayında yapacağımız toplantıda ithalat konusunda da ezberleri bozacağız'' dedi.

Çağlayan, 2012'de 11 aylık ithalatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 gerileme gösterdiğini ve 216,7 milyar dolara düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Biliyorsunuz Orta Vadeli Program'da (OVP) tahminimiz 239,5 milyar dolardı. 31 Aralık günü verileri de Ocak sonunda açıklandığında, zannediyorum bunun altında bir ithalat rakamıyla karşılaşacağız. Cari açıkta henüz 10 aylık veriler açıklanmış durumda. 2011'in 10 ayında 65 milyar dolarlık bir cari açığımız varken, 2012'nin aynı döneminde bu rakam 41 milyar dolara düşmüştür. 23,8 milyar dolarlık azalma olmuştur. Burada asıl altını çizeceğim şey, cari açığın ilk 10 ayda yaklaşık yüzde 36,7 oranındaki düşüşün 18 milyar dolardan fazlasının mal ve hizmet ihracatı kaynaklı olduğudur. Bu son derece önemlidir. Yani cari açığı biz ihracatla, ihracat yaparak, ihracatla büyüyerek azalttık. OVP hedefi 58,7 milyar dolardı. Şu an için öyle görünüyor ki bu rakam, yıl sonu itibariyle 50 milyar dolar seviyesinde olacak.''-''Hizmet ihracatı 2012 sonu itibariyle 41 milyar doları bulacaktır''

Hizmet ticaretinin her geçen yıl öneminin arttığını vurgulayan Çağlayan, 2012'nin 10 ayında hizmet ticaretindeki artışın yüzde 7 olduğunu ve 35,8 milyar dolar seviyesine ulaştığını bildirdi. Çağlayan, ''Ümit ediyorum ki 2012 sonu itibariyle bu rakam 41 milyar doları bulacaktır. 2013 hedefimiz ise 45 milyar dolardır'' diye konuştu.

Aynı dönemde hizmet ithalatındaki gerilemenin ise yüzde 1,5 olduğunu belirten Çağlayan, yılın 10 ayında 19 milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir hizmet ticareti yapısı olduğunu söyledi.-''Doğrudan uluslararası yatırımlar 2012 ilk 10 ayda 10,6 milyar dolar oldu''

Müteahhitlik sektörünün de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını belirten Çağlayan, 237 milyar dolarlık taahhüt toplamına ulaşıldığını ifade etti.

Zafer Çağlayan, doğrudan yatırımlar konusunda da önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayarak, ''2012 yılında ilk 10 ayda ülkemize gelen doğrudan uluslararası yatırımlar 10,6 milyar dolar oldu'' dedi.-2012 ihracatı 151,9 milyar dolar

Geçen yılın ihracat rakamlarını da açıklayan Çağlayan, şunları kaydetti:

''Aralık ayı TİM verilerine göre ihracatımız 11,9 milyar dolar oldu ve böylece 2012 yılı 11 aylık TÜİK ve Aralık ayı TİM verilerini birlikte değerlendirdiğimizde 2012 yılı ihracatımız, 2011 yılına göre tam yüzde 12,6 artarak 151,9 milyar dolara ulaştı. Hayırlı, uğurlu olsun. Tebrik ve teşekkür ediyorum. Gerçekten övünç ve onur duyduğumuz bir rakamla karşı karşıyayız. Şimdi Aralık ayında, Ocak sonu itibariyle açıklanacak TÜİK verileriyle ümit ediyorum ki bu rakam Cumhuriyet tarihinde önemli bir seyirle, 153 milyar dolara doğru ilerleyecek. Türkiye böylelikle yaklaşık 153 milyar dolar mal ihracatı ve 41 milyar dolarlık hizmet ihracatıyla 194 milyar dolar ihracat geliri olan bir ülke olacaktır. Bu ihracatın gelişmesinde, bu rakamın artmasında öncelikle uygulamış olduğu önemli politikaları, bölgede ve tüm dünyada ihracat ordusunun başında biri olarak sayın Başbakanımıza teşekkürlerimi iletiyorum.''