Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin’de ihracat % 5 artması beklenirken, %14,1 artış gösterdi. Olumlu ihracat rakamları ile birlikte Asya piyasaları, Çin hariç, pozitifti. Ancak Çin hisse senedi piyasaları da kapanışta pozitife geçti. Piyasaların gözü bugün İspanya ve İtalya'daki tahvil ihaleri ve ECB Başkanı Draghi’nin faiz kararı sonrasında yapacağı konuşmaya çevrildi. Toplantıda faiz indirimine ilişkin bir beklenti yok, ancak Başkan Draghi’nin konuşmasından çıkacak sinyaller piyasaların yönü açısından önemli. Öte yandan ECB’nin mevduat faizleri kararı da önemli konular arasında. İspanya’nın bugün 2,5 ve 10 yıllık ihaleleriyle yılın ilk borçlanması, ülkenin finansal yardım talep edip etmemesi açısından önemli. İtalya’da da 24–25 Şubat'taki seçimler öncesi bugünkü ihaleler kritik önemde.

% 6.40’tan %% 5.87’lere

Eurobond faizleri geriledi, gelişen ülkeler bu fırsatı değerlendirdi. Türkiye’de de Hazine'nin 1,5 milyar dolar satış yaptığı tarihin en düşük maliyetli borçlanmasını tamamlamasının ardından faizde gerileme sürüyor. Gösterge tahvil faizi bu sabat saat 10:59’da % 5.88 seviyesindeydi.

İMKB rekor denemelerini sürdürüyor

Tahvil ve eurobond piyasasındaki pozitif seyir İMKB’de de görüldü. Dünü % 1,2 kazançla tamamlayan endeks, güne yükselişle 81,416 puandan başladı. Açılışın hemen ardından haftanın en yüksek seviyesi olan 81,505 seviyesi test edildi. İMKB sigortacılık endeksi % 2’nin üzerinde primli.

TL’de değerlenme

TL’de dolara karşı değer kazancıyla saat 11:35’te 1.7755 seviyesindeyiz. Sepet Kurda ise 2.05’in hemen altında 2.0478 düzeyindeyiz. Euro/Dolar paritesi ise ECB toplantısı öncesi 1.3070’ten işlem görüyor. Euro/Dolar paritesindeki aşağı yönlü hareketle birlikte, Japon yeninde yukarı yönlü hareket gözlemleniyor. Dolar/yen yeniden 88 seviyesinin üzerinde.

Akbank Özel Bankacılık Döviz & Sabit Getirili Yatırım Müdürü Çağatay Kalkavan, ECB faiz kararı öncesi Euro/dolar paritesine ilişkin, "Faizde bir değişiklik beklemiyoruz. Geçtiğimiz hafta gördüğümüz 1.2980 seviyesi önemli. Orta vadede euronun aşağı yönlü hareketini bekliyoruz. Beklentiler dışında sürpriz bir karar gelmezse, 1.30’larda tutunmasını, 1.30–1.3150 bandında gidip gelmesini bekliyorum" yorumunda bulundu, sepet bazında Dolar/TL ’nin nasıl etkilendiğine ilişkin ise Kalkavan, "Dolar/TL’de yabancı girişi yılsonunda olduğu gibi devam ediyor. Kurumsal alıcılar hala var. Kurun hareketi alt tarafta 1.77’lerde sınırlanmış gibi gözüküyor. Son 6 ayda bu seviyenin altına inemedi. Parite’nin hareketine göre de döviz sepetinde hareket görüyoruz. 2.08’den 2.04’lü seviyelere kadar geriledik. Euro/dolar paritesinin 1.30’u kırması durumunda, dolar /TL’de 1.77’lerde kalınıp sepette aşağı yönlü hareket görebiliriz. Sepetind e 2.0450-2.0650 bandında hareket etmesini bekleriz" dedi.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net