Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Piyasaların aşırı alındığı sinyalleri üzerine Asya Borsaları geri adım attı ve MSCI  Asya Pasifik Endeksi 3 gündür ilk kez düştü. Nikkei 225 Endeksi son 8 ayın en sert kaybına işaret etti.

Satışlarının yüzde 81'ini deniz aşırı ülkelerde yapan otomobil üreticisi Honda Motor Co., güçlü yenin ihracatçıların görünümünü karartması üzerine yüzde 3 değer kaybetti. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük bankası Industrial&Commercial Bank Ltd., Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun Çin'in kademeli bir şekilde emlak vergisi sistemini kurmasının gerektiğini söylemesi sonrasında yüzde 1.5 düştü. Avustralyalı inşaat malzemeleri tedarikçisi Boral Ltd., istihdam kesintisi açıklamasının ardından  yüzde 10 değerlendi.

Değer kazanan her hisseye karşılık 3 hissenin değer kaybettiği MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 131.61 puana geriledi. Asya Pasifik Endeksi, Çin ekonomisinin toparlandığına işaret eden veriler ve Japon hisselerinin Başbakan Shinzo Abe'nin dünyanın en büyük üçüncü ekonomisini desteklemek üzere daha agresif politikalar uygulayacağı spekülasyonunun etkisiyle Kasım'dan bu yana ralli yapıyorç

Güçlü geri sıçramanın ardından hisselerde aşırı alım seviyelerin görüldüğüne dikkat çeken AMP Capital Investors Ltd.'ın dinamik varlık dağıtımı müdürü Nader Naeimi, piyasanın geri gelmeden önce konsolidasyona gitmesinin gerektiğini, temellerin ise iyi göründüğünü anlattı. Naeimi, çok sert bir düzeltmenin olmayacağını, yalnızca bir miktar konsolidasyonun görüleceğini söyledi.