Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Durağan küresel ekonomi ve yeni düzenlemelere direnerek Yatırım bankacılığı kârlarını 3 yılın en düşüğüne çıkarmak için harekete geçen Goldman Sachs, dördüncü çeyrekte prim ödemelerini frenledi.

Goldman Sachs, yüzlerce istihdam kesintisinin de desteğiyle prim ödemelerini yüzde 11 azaltarak 1.98 milyar dolara çekti. Bankanın prim ödemelerinin, toplam kazançlara oranı yüzde 21 ile 1999'dan bu yana en düşük seviyelerinden birine işaret etti. Goldman 1999'da halka açılmıştı.

Walla Street'in bilanço sezonunun başlamasıyla Goldman ve JP Morgan Chase, analistlerin tahminlerinin üzerinde kazançlar açıkladı. Goldman'ın kârları düşük giderler, iyileşen piyasa ve bankanın yatırım portföyünün değerini artıran daha yüksek varlık fiyatları sayesinde neredeyse 3 katına tırmanarak 2.8 milyar dolara çıktı.

JP Morgan'ın yatırım bankası birimindeki ödemeler, kazanç büyümesi ile orantılı olarak yıllık bazda yüzde 21 artışla 2.2 milyar dolara çıksa da, banka CEO'su Jamie Dimon'ın 2012 prim ödemesini yarıya indirdi.

Dimon'ın prim ödemeleri, bankanın 6 milyar dolar zarar etmesine neden olan yönetim hatalarının ardından 2012'de 10 milyon dolara düşürüldü.