Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(17:30'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Çin ekonomisinin son iki yılda ilk kez hızlanmasının ardından yatay bir seyir izledi. Avrupa hisselerinin göstergesi Stoxx Europe 600 Endeksi haftalık kazanca yöneldi.

Dünyanın en büyük ikinci madencilik şirketi Rio Tinto Group, Goldman Sachs Group Inc.'nin şirketin hisse geri alımı yapabileceğini kaydetmesinin ardından yüzde 2.5 değer kazandı. Ophir Energy Plc, Nomura Holdings Inc.'nin hisse tavsiyesini yükseltmesinin etkisi ile yüzde 2.7'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Telenet Group Holding NV, Liberty Global Inc.'nin şirket için yeniden teklif getirmeyeceğini açıklaması sonrası yüzde 2.6 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek Londra saati ile 15:19'da 287.75 puana çıktı ve haftalık bazda yüzde 0.2'lik  bir kazanca yönlendi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi geçen hafta, ABD'li kanun yapıcıların bütçe konusunda uzlaşmaya varmasının ardından Şubat 2011'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Cenevre'de Notz Stucki & Cie.'den Pierre Mouton, "Avrupa hisse senetlerinde bu ayın başlarındaki sıçrama sürpriz değildi, ancak çok kısa süre içinde çok hızlıydı," dedi ve "Avrupa hisse senetleri konusunda açık bir şekilde olumlu düşünüyorum, ancak bölgenin problemleri henüz ortadan kalkmadı. Açıklancak karlarda bir miktar hayalkırıklığı olabilir ve bu nedenle, görünüm volatil" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'de gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) geçen yılın dördüncü çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.9 genişledi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 7.8 büyümesi bekleniyordu. Çin'de büyüme 2012 yılının üçüncü üç aylık döneminde yüzde 7.4 olarak gerçekleşmişti.

(17:30'da güncellendi)