Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiliz Barclays Plc, geçtiğimiz yıl çarptırıldığı 290 milyon sterlinlik Libor manipülasyonu cezasınının bir kısmı ya da tamamını 2012 prim ödemeleri havuzundan karşılamayı düşünüyor.

Royal Bank of Scotland'ın planının benzerine işaret eden haberler, Barclays'in CEO'sunun çalışanlarına etik standartlarına bağlı kalmaları ya da bankadan istifa etmelerini söyleyerek gözdağı vermesiyle gündeme geldi. Barclays, Libor ve diğer skandallar dizisinin ardından kaybettiği itibarını geri kazanmaya çalışıyor.

Financial Times gazetesinin haberine göre Barclays'in CEO'su Antony Jenkins, bankanın 140 bin çalışanına gönderdiği e-posta vasıtasıyla, performans ve ödüllerin, doğruluk, saygı ve müşteri hizmetleri kalitesine göre değerlendirileceğini söyleyerek, "Barclays'te kurallar değişti. Değerlerimize uymayanlar, gidebilir" dedi.

Jenkins'in selefi Bob Diamond, Libor manipülasyonu skandalı sonrasında eleştirilerin hedefi hâline gelmesinin ardından istifa etmişti. Bankaya yakın kaynakları, bankanın hesaplama komitesinin şimdi de 2011'de 4.9 milyar sterlin olan yatırım bankacılarının prim havuzunu, Libor skandalı ve hatalı faizle satılmış swapların maliyetini yansıtacak şekilde azaltılması için çalıştığını söyledi.