Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(21:03'te güncellendi)

Petrol, Alman yatırımcı güveninin son 2.5 yılın zirvesine çıkması ve bir Bloomberg anketinin hisselere yönelik uluslararası iyimserliğin arttığını göstermesiyle yükseldi.

Petrol vadelileri Almanya'nın ZEW Center for European Economic Research kuruluşu tarafından yatırımcı ve analist beklentilerinden oluşan endeksinin geçtiğimiz ay 6.9'dan 31.5'e yükseldiğini açıklamasının ardından yüzde 0.5'e varan yükselişler gerçekleştirdi.

Küresel yatırımcılar ise hisse alımları konusunda son 3.5 yılın en agresif günlerini yaşarken, Bloomberg anketine göre yatırımcıların neredeyse üçte ikisi varlıklarını önümüzdeki 6 ay içerisinde arttırma planları yapıyorlar.

New York merkezli Again Capital LLC partneri John Kilduff, "Almanya'da ve Bloomberg anketinin gösterdiği gibi dünyanın geri kalanında yatırımcı güveninin artmasıyla bir destek görüyoruz. Fiyatları yukarı doğru iten, yükselen bir yatırım akışı olması lazım" ifadelerini kullandı.

Bugün sona eren Şubat vadeli ham petrolün varil fiyatı New York saatiyle 11:55'te 61 cent artarak 96.17 dolardan işlem gördü. Daha aktif olarak işlem gören Mart vadelileri ise 60 centlik artışla 96.64 dolara yükseldi.

Mart vadeli Brent petrolün varili ise 37 centlik yükselişle Londra merkezli ICE Futures Europe'da 112.08 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge ham petrolünün West Texas Intermediate'a olan farkı 15.16 dolar olarak gerçekleşti.  

(21:03'te güncellendi)