Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya Merkez Bankası'nın yeni parasal teşvikleri önümüzdeki yıla erteleme kararının ardından yenin yükselmesiyle Japon hisselerinin değer kaybetmesi üzerine Asya Borsaları düştü.

Satışlarının üçte birini Kuzey Amerika'da kaydeden otomobil üreticisi Nissan Motor Co. yüzde 2.8 değer kaybetti. Ev ürünleri üreticisi LG Household&Health Care Ltd., beklentinin altında 2013 operasyonel kâr büyümesi tahmininde bulunmasının ardından yüzde 7.5 düştü. Çin'in en büyük imar şirketi China Vanke Co., Döviz tabanlı hisselerinin işlemlerini Hong Kong'a taşıma planı üzerine Shenzen Endeksi'ndeki kazançlarını rekor düzeye genişletti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 132.15 puana geriledi. Endekste değer kazanan hisselerin 2 katı oranında hisse değer kaybetti. Endeks 14 Kasım'dan bu yana Japonya'daki genel seçim ilanının, yeni liderin daha fazla ekonomiyi destekleyici adım atacağı iyimserliğine neden olması üzerine yüzde 11 tırmandı.

Japonya Merkez Bankası toplantısının reflasyon yönünde başarısız bir hamleye daha işaret ettiğini savunan Credit Suisse Group AG'nin makro strateji direktörü David Homan, kararın daha birçok hamlenin daha gerektiğine işaret ettiğini, reflasyon gerçeğinin hâlen ucu yavaş yanan bir fitile benzemeyi sürdürdüğünü söyledi.

BOJ Başkanı Masaaki Shirakawa'nın yönetim kurulu dün bankanın yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için sınırsız seviyede hükümet tahvili alacağını söylemesine rağmen bazı uyarılar da yapıldı. Japonya Merkez Bankası politikanın önümüzdeki yıl başlayacağını ve aylık alımların 10 trilyon yenlerde olacağını söyledi.