Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İngiltere Başbakanı David Cameron, Davos'ta Dünya Ekonomi Forumu toplantılarında yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'ne (AB) entegrasyon konusunda, İngiltere'nin üzerine düşeni yaptığını söyledi.

Cameron, Avrupa ve İngiltere için daha iyi bir anlaşma istediğini söyledi ve "İngiltere'nin AB üyesi olarak kalmasını istiyorum" dedi.

Avrupa krizinin AB dinamiklerinde değişikliklere neden olduğunu ve AB'nin bir başarı hikayesi olması için İngiltere'nin bunun içinde kalmasını istediğini söyleyen Cameron, "Reformlarla yenilenmiş bir AB'nin parçası olmalıyız" şeklinde görüş bildirdi.

Cameron konuşmasında, euro kullanmayan AB ülkelerini koruyacak bir sisteme ihtiyaç olduğuna dikkat çekti ve AB'nin tek pazar olarak rekabet gücünü artırması gerektiği uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği'nde kapsamlı değişikliklere ihtiyaç olduğunu belirten İngiltere Başbakanı, tek pazarın güçlendirilerek devam ettirilmesinin kritik önem taşıdığını ifade etti.

AB'nin daha az büraokrasiye ihtiyaç duyduğunu belirten Cameron, çift hızlı Avrupa söyleminden hızla vazgeçilmesi gerektiğini ve AB'nin daha güçlü ve yakın bir birlik oluşturma hedefine karşı olmadıklarını sözlerine ekledi.

Cameron, AB'nin kapısının yen, üyeliklere açık olması gerektiğini ve güvenlik ve enerjide işbirliğinin daha da artırılması gerektiğini kaydetti.

AB üyeliği konusunda referandum yapılmalı diyen Cameron, "AB referandumu 2015-2017 döneminde yapılmalı. İngiltere AB'den ayrılırsa, geri dönüşü olmaz" değerlendirmesinde bulundu.