Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de petrol stoklarının artış kaydettiğinin açıklanmasının ardından petrol New York'ta bir haftanın düşüğünden alıcı buluyor.

Petrol vadelileri dün bir ayın en çok düşüşünü göstermesinin ardından pek fazla değişim göstermeden syrediyor. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün açıklamasına göre ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 3.2 milyon varil artış kaydetti. Bloomberg News araştırmasına göreyse bugün açıklanacak olan resmi verilerde stokların 2.2 milyon varil artış kaydettiği tahmin ediliyor. 

NYMEX elektronik işlemlerdeki Mart teslimli Batı Teksas petrolünün varili 16 sent artışla Singapur'da yerel saatle 16.04'te 95.39 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 21 Aralık tarihinden beri en çok düşüş olan 1.45 dolar kayıp ile 16 Ocak tarihinden beri en düşük seviyeye geriledi. İşlem gören tüm kontratların ortalama hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 32 üstüne çıktı.

LOndra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Mart teslimli brent petrolün varili 10 sent düşüşle 112.70 dolara geriledi. İşlem gören vadelilerin sayısı 100 günlük ortalamanın yüzde 52 yükseğini buldu. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına spredi ise dünkü 17.57 dolardan 17.29 dolara daraldı.