Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:06'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, ABD işsizlik başvurularının 5 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve Temsilciler Meclisi'nin federal hükümetin borç limitini geçici olarak ertelemesi üzerine Şubat 2011'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

EasyJet Plc birinci mali çeyrekte satışlarının yükseldiğini açıklamasının ardından yüzde 5.1 yükselerek rekor bir fiyata çıktı. Logitech International SA, 195 milyon dolarlık 3. çeyrek kaybı açıklamasıyla yüzde 9.6 değer kaybetti. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, İtalya Merkez Bankası tarafından regülatörlerden belge sakladığı açıklamasının yapılmasıyla yüzde 8.2 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi gün içerisinde yüzde 0.4'lük düşüş yaşamasına rağmen Londra saatiyle 16:30'da yüzde 0.2 yükseldi ve 288.85 puana ulaştı. Gösterge endeksi, ABD'li yasa yapıcıların bir bütçe anlaşmasına varmasıyla bu yıl şu ana kadar yüzde 3.3 yükseldi.

Berlin'de bulunan Kliegel & Hafner AG kıdemli piyasa stratejisti Andreas Lipkow, "ABD piyasaları bugün Avrupa'da devam etmekte olan yukarı yönlü harekete gereken yakıtı sağladı. Beklentilerin üzerinde düşen işsizlik başvuruları, Apple verilerinin dün akşam yol açtığı kötümserliği sildi" ifadelerini kullandı.

(19:06'da güncellendi)