Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD endeks vadelileri, Apple Inc.'in 2003 yılından bu yana en yavaş kâr büyümesini ve 14 çeyreğin en zayıf satışlarını yaşadığını açıklamasının ardından düşerek Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 5 yılın zirvesinden uzaklaşacağı sinyalini verdi.

Dünyanın en değerli şirketi Apple yüzde 9.3 geriledi. Western Digital Corpç (WDC) ise Almanya işlemlerinde zayıfladı. Dünyanın en büyük online video hizmet sağlayıcısı Netflix Inc. üye sayısının 4. çeyrekte beklentileri aşması ve beklenmedik bir kâr artışı açıklamasıyla yüzde 39'luk bir ralli gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi Mart vadelileri New York saatiyle 07:25'te yüzde 0.2 gerileyerek 1,487.70 puana indi. Dow Jones vadeli kontratları ise 9 puan artarak 13,728 puana ulaştı. S&P 500 Endeksi buna rağmen bu yıl şu ana kadar yüzde 4.8'lik bir tırmanış kaydetti.

Cenevre'de bulunan Mirabaud Securities LLP başkan yardımcısı John Plassard, "Yatırımcılar şirket kârlarından ziyade yakın zamanda bir düzeltme olacağına yoğunlaşıyorlar. Apple'ın hayal kırıcı verileri de yardımcı olmuyor. Güven hala sağlam ki Apple'dan gelen bu tip veriler geçmişte daha radikal bir düşüşe yol açardı" ifadelerini kullandı.

ABD hisseleri dün Temsilciler Meclisi'nin borç limitini geçici olarak ertelemesi ve Google ve IBM gibi firmaların beklentileri aşan kâr açıklamaları üzerine yükselerek S&P 500 Endeksi'nin yüzde 0.2 yukarı taşımıştı.