Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japon hisselerinin kazançlar ve zayıf yenden destek bulması ile Çin'in imalat PMI endeksinin beklenmedik şekilde düşmesi arasında kalan Asya Borsaları, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi haftalık kazançlarını azalttı.

Çin'in en büyük bakır üreticisi Aluminum Corp. of China, resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) aylık bazda düşüş kaydetmesi üzerine yüzde 1.3 değer kaybetti. Telekomünikasyon ekipmanı üreticisi NEC Corp., geçtiğimiz yıl zarar etmesinin ardından üçüncü çeyrekte kâr elde etmesinin ardından yüzde 9 yükseldi. En çok satan otomobil üreticisi statüsünü geri kazanan Toyota Motor Corp., yendeki zayıflamanın etkisiyle yüzde 2.6 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi erken saatlerde yüzde 0.3 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 kayıpla 132.99 puana geriledi. Endekste değer kaybeden her 4 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Bu haftayı yüzde 1 yukarıda tamamlamaya hazırlanan endeks, Ağustos 2011'den bu yana en yüksek düzeyine yakın seyrediyor. Endeksteki hisseler daha küçük imalatçılara odaklanan bir raporun büyüme sinyali vermesinin ardından kayıplarını azalttı.

Bu şirketlerin Çin ekonomisinin temel ve çekirdeğini oluşturduğunu, o nedenle de onların üretiminin artmasının iyi bir gelişme olduğuna dikkat çeken Principal Global Investors'ın portföy yöneticilerinden Binay Chandgothia, bugünlü düşüşün daha çok teknik bir kayıp olduğunu belirtti.

Asya-Pasifik Endeksi dün Japon hisselerinin Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin deflasyonu sonlandırmaya yönelik adımlar atacağı iyimserliğiyle desteklenerek 3. aylarını da kazançla sonlandırdı. Asya endeksi tahmini kazançlarının 14.5 katından fiytalanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 13.6 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için de 12.2 katında seyrediyor.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.8 kazançla 12. haftasını da artıda sonlandırmaya hazırlanarak, 1970'den bu yana en uzun süreli haftalık kazancına işaret ediyor.