Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisseleri, İspanya ve İtalya gibi bölgenin en zayıf ekonomilerinden ikisinde siyasal belirsizliğin yeniden döneceği endişeleriyle hisselerden tahvil piyasalarına kadar uzanan bir etki görülmesi üzerine son 3 ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

İspanya'nın en büyük bankası Banco Santander SA, Başbakan Mariano Rajoy'un rüşvet suçlamalarını reddetmesi üzerine son 6 ayın en büyük düşüşünü yaşadı. En büyük İtalyan bankası UniCredit SpA ise seçim anketlerinde Berlusconi'nin en yakın rakibiyle farkı 5 puana kadar indirdiğinin görülmesi üzerine Haziran ayından bu yana en sert gerilemeyi kaydetti. Julius Baer Group düşen kâr marjı açıklaması yapması üzerine yüzde 3.1 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:35'te yüzde 1.5 düştü ve 283.88 puana geriledi. Endeks bu düşüşe rağmen bu yıl genelinde yüzde 1.5 yukarıda seyrediyor.

Londra'da bulunan Knight Capital Europe Ltd. stratejisti Ioan Smith, "İspanyol faizleri geçtiğimiz saat içerisinde İspanyol hükümetine yönelik endişelerle Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye fırladı. İspanyol siyasetinde gittikçe büyüyen rüşvet skandalına ek olarak, ay sonunda yaklaşan İtalyan seçimleri de bir başka endişe" ifadelerini kullandı.

Stoxx 600'de işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 25 üzerinde gerçekleşti.