Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Temsilciler Meclisi'ndeki CUmhuriyetçi liderler, yılın geri kalanında  harcamaları 1 trilyon doların altına çekebilecek şekilde hükümeti fonlayacak geçici tedbirleri değerlendiriyor.

Oklahoma eyaleti Cumhuriyetçi liderlerinden Jamez Lankford, "Devam eden çözüm" olarak bilinen önlem, 30 Eylül'e kadar hükümete 974 milyar dolarlık fonlama sağlayacağını söyledi. Bu rakam, mevcut 1.043 trilyon dolar seviyesinin bir hayli altına işaret ediyor.

Temsilciler Meclisi üyelerinden Lankford, bunun "ciddi bir kesinti" olduğuna dikkat çekti.

Lankford, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın maliye açısından 2 önemli tarihin yaklaşmasıyla tüm olası senaryoları değerlendirdiğini aktardı. Beyaz Saray ile Kongre arasındaki bütçe açığı anlaşmazlığından kaynaklanan otomatik harcama kesintileri 1 Mart'ta devreye girecek ve devam eden çözümün ABD hükümetini fonlaması da 27 Mart'ta sonlanacak.

Yıl boyunca harcama kesintileri öngören Temsilciler Meclisi'nin geçici bütçe önerisi, Demokratlar'ın kontrolündeki Senato'nun onayını almakta zorlanarak, hükümetin kapanması tehdidini ortaya çıkarabilir.

Temsilciler Meclisi Beyaz Saray'dan harcama kesintileri koparmak için tüm yolları deniyor.