Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'ndeki borç krizine ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesiyle Asya Borsaları 18 ayın zirvesinden düştü.

Satışlarının yüzde 28'ini Avrupa'da kaydeden görsel ekipman üreticisi Konica Minolta Holdings Inc. yüzde 1.9 değer kaybetti. Macquarie Group Ltd., yıllık kazançların beklentilerin altında kalabileceği endişesi üzerine yüzde 3.5 düştü. Asya'nın en büyük rafinerisi China Petroleum&Chemical Corp., şirketin dünkü kapanışının yüzde 9.5 altında, 24 milyar Hong Kong dolarlık hisse satmayı planladığını söylemesinin ardından yüzde 6.9 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 132.82 puana geriledi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 4 hisse değer kaybetti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi, merkez bankasının faiz kararını açıklamasının öncesinde yüzde 0.7 düştü.

Yeniden Avrupa konusundaki endişelerin gündeme geldiğini belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın strateji müdürü Shane Oliver, piyasanın çok fazla açılmış olduğunu ve bu nedenle düzeltme için bahane aradığını, bu zayıflığın daha devam edebileceğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 14 Kasım'dan bu yana Japonya'daki seçimlerin yeni hükümetin deflasyonu sonlandırmak için daha fazla teşvik uygulayacağı iyimserliğiyle yüzde 12 yükseldi. Endeks, tahmini kazançların 14.8 katından değerlenirken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 13.5 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 12.1 katında seyrediyor.