Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya'da sanayi üretimi Aralık ayında yükseldi. Bu durum, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin hız kazanmakta olduğuna yönelik işaretlere katkıda bulundu.

Sanayi üretimi, Kasım ayında yüzde 0.2 düştükten sonra, Aralık ayında yüzde 0.3 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan 37 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, sanayi üretiminin yüzde 0.2 artması bekleniyordu. Kasım ayı rakamı ise, yüzde 0.2 artıştan yüzde 0.2 düşüşe revize edildi. Yıllık bazda ise, sanayi üretimi, çalışma günlerine göre düzeltilmiş rakamla, yüzde 1.1 düştü.

Almanya ekonomisi, geöen yılın sonlarındaki daralmasının ardından sıçrama yapıyor. İş dünyası ve yatırımcı güveni göstergesi Ocak ayında beklenenden daha fazla arttı ve işsizlik oranı yüzde 6.8'e düşerek son 20 yılın en düşük seviyesini gördü. Fabrika siparişleri, Almanya'nın en büyük ihracat pazarı olan Euro Bölgesi'nden talebin yüzde 7 artması ile birlikte yüzde 0.8 yükseldi.

Brüksel'de ING Group ekonomistlerinden Carsten Brzeski, "Bugünkü veri, sanayi sektöründeki yavaşlamanın sonuna gelindiğiğini işaret ediyor," dedi ve "Aslında, bu veri, Alman ekonomisinin görünümünün parlak hale geldiğinin diğer bir işareti" değerlendirmesinde bulundu.

Euro verinin açıklanamasının ardından fazla değişmedi ve Frankfurt saati ile 12:31'de, dünkü kapanış seviyesinin yarım sent üzerinde, 1.3570 dolar seviyesinde kaldı.

İmalat sanayi üretimi Aralık ayında yüzde 1.2 yükselirken, yatırım malları üretimi yüzde 1.9 ve tüketici malları üretimi yüzde 3.9'luk sıçrama gerçekleştirdi. Temel maddeler üretimi yüzde 0.7 ve enerji üretimi yüzde 3.4 daraldı. İnşaat üretimi ise önceki aya göre yüzde 8.9 düştü.