Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de piyasaların tatil nedeniyle kapalı olması ile birlikte, bu hafta açıklanacak olan verilerin Euro Bölgesi'nde daralma işaret edebileceği endişelerine bağlı olarak son bir haftanın en düşük seviyesi yakınlarında seyrediyor.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), fazla değişmeyerek, Seul saatiyle 15:00'te ton başına 8,190.50 dolarda kaldı. Fiyatlar dün yüzde 1.2 ile 20 Aralık'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmiş ve 8,171 dolara inerek 31 Ocak'tan bu yana güniçi en düşük seviyesine gerilemişti. Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında da fazla değişmeyerek pound başına 3.7195 dolarda kaldı.

RBC Capital Markets Ltd., bilgilendirme notunda, "Piyasada ilgi azlığı, havayı en iyi açıklayan durum," dedi ve "Çinlilerin yokluluğu açık bir şekilde hissediliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu hafta açıklanacak olan Euro Bölgesi verilerinin, bölgedeki borç krizinin yarattığı hasarın yaklaşık dört yılın en kötü gerilemesine neden olabileceğini işaret etmesi bekleniyor. Bloomberg News'un anketine katılan 45 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Euro Bölgesi2nde gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 0.4 daralması bekleniyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'nin bugünkü bilgilendirme raporunda, emtia stratejisti Nick Trevethan, "Aluminyumda beklenti, dünyanın en büyük üreticisi United Co. Rusal'ın küresel talebin bu yıl yüzde 6 artacağı yolundaki tahmininin ardından daha olumluya dönebilir," dedi ve "Çin'de oto satışlarınıon Ocak ayında aylık bazda yüzde 18 sıçrayarak 1.73 milyon adede çıktığını kaydetti.

LME'de, kurşun ve çinko düşerken, nikel değer kazandı ve aluminyum fazla değişmedi.