Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünya Altın Konseyi, altın fiyatlarının rekor düzeylere tırmanmasıyla merkez bankalarının geçtiğimiz yıl rezervlerine son 48 yılın en büyük ölçekli altın eklemesini yaptıklarını söyledi.

Londra'daki sektör grubu, bankaların dördüncü çeyrekte 145 metrik ton altın alarak, 8 çeyrek üst üste net altın alımı yaptığını açıkladı. Konseyin tahminlerine göre merkez bankaları geçtiğimiz yıl altın rezervlerini 534.6 ton genişleterek 1964'ten bu yana en büyük miktara işaret etti. Merkez bankalarının 2012'deki altın alımları 2011'deki seviyenin de yüzde 17 üzerinde oldu.

Brezilya'dan Rusya'ya ülkeler yatırımcıların ellerinde rekora yakın düzeyde altın destekli ETP tuttuğu dönemde rezervlerine altın ekliyor. Külçe altın 2012'de 12. kazançlı yılını kaydederek son 90 yılın en iyi dönemine işaret etti. Külçe altının onsu 12 aylık dönemde ortalama 1,669 dolardan fiyatlandı.

Gelişmekte olan ülkelerin öncülüğündeki merkez bankaları alımlarındaki mevcut hızın güçlü olmayı sürdürmesini beklediklerini söyleyen konseyin yatırım araşırmaları direktörü Marcus Grubb, bu akımın büyük oranda dolar ve euroya aşırı bağlılıktan kurtulmaya çalışılarak çeşitlendirmeye gitme eğiliminden kaynaklandığını belirtti